טיפול בשיתוק מוחין בעזרת תאי גזע מזנכימליים מדם טבורי

לאחרונה פורסמו תוצאות של ניסוי קליני דו-זרועי מבוקר שנערך בסין. בניסוי השתתפו 54 ילדים הסובלים משיתוק מוחין (Cerebral Palsy). קבוצת הניסוי טופלה בתאי גזע מזנכימליים שהופקו מדם טבורי של תורמים והוזרקו לווריד של המשתתפים בארבע מנות. קבוצת הביקורת טופלה בתמיסת סליין בלבד (תמיסה המכילה מלח בלבד בריכוז פיזיולוגי). שתי הקבוצות קיבלו טיפול תומך סטנדרטי. החולים נבדקו מספר פעמים במשך 24 חודשים. נבדקו מדדים כמותיים של תפקודים מוטוריים ותפקודים כלליים מקובלים, וכן בדיקות לבטיחות הטיפול. נמצא שיפור משמעותי במדדי התפקוד הנ"ל בבדיקות שנערכו במהלך שנתיים. לא נמצא שיפור ברקמת המח שנמדדה ב-MRI. הטיפול נמצא בטיחותי בכל המדדים ולא נצפו תופעות לוואי חריגות. החוקרים מסיקים שטיפול בלוקים בשיתוק מוחין בעזרת תאי גזע מזנכימליים מדם טבורי הוא בטיחותי ומשפר תפקודים מוטוריים ותפקודים כלליים.

A Randomized, Placebo-Controlled Trial of Human Umbilical Cord Blood Mesenchymal Stem Cell Infusion for Children With Cerebral Palsy.
Huang L, Zhang C, Gu J, Wu W, Shen Z, Zhou X, Lu H.  Cell Transplant . 2018 27 (2) 325-244

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29637820

 

6 מחשבות על “טיפול בשיתוק מוחין בעזרת תאי גזע מזנכימליים מדם טבורי

 1. שלום רב,
  מה קורה בארץ בנושא? אנחנו יודעים שמחכים לאישור של משרד הבריאות לטיפול בילדים עם שיתוק מוחין באמצעות דם טבורי עצמוני.

 2. שלום. אני לפני לידה ושוקלת שמירה של דם טבורי עבור אחד מהילדים שלי שהוא שיתוק מוחין.
  האם תיהיה לו אפשרות להשתלה פה בארץ
  של הדם טבורי??
  וכמה אחוזי סיכויים יש שבאמת זה יעזור לו ואפילו במעט??
  אציין שיש לו 100% נכות..
  תןדה .

  1. שלום מיכל, מתנצל על עיכוב במענה. על מנת להשיב לשאלתך, פניתי לד"ר עומר בר-יוסף, נוירולוג ילדים משיבא תל-השומר. הוא השיב שהשתלת דם טבורי מאח/ות לטיפול בשיתוק מוחין מתבצעת כרגע בחו"ל, ע"י ד"ר קורצברג מאונ' דיוק ארה"ב. בתל-השומר צפוי להתחיל בקרוב ניסוי קליני לטיפול באמצעות דם טבורי עצמי, לא של אחים/אחיות בשלב זה. למידע נוסף אפשר לפנות ליחידה לנוירולוגיה של הילד בבי"ח ספרא לילדים בתל-השומר. רק בריאות!

 3. שלום,
  האם ניתן לבצע טיפול בתאי דם טבורי מהבנק הציבורי לילדה עם סי.פי.? אני יודעת שבארץ אין אפשרות וגם בארה"ב עדיין אין. השאלה האם יש במדינה אחרת?

  1. ניסויים קליניים לטיפול בשיתוק מוחין באמצעות דם טבורי ממאגר ציבורי החלו כבר במספר מרכזים בעולם אך עדיין לא דווחו התוצאות. דוגמאות לכך הן:
   UTHealth, Medical School, Dept. of Pediatric Surgery
   Houston, Texas, United States,
   וכן
   Duke Center for Autism and Brain Development
   וגם במספר מרכזים רפואיים בטהרן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *