פיתוח פעילות נגד נגיפים בשתל דם טבורי

אחד מהסיבוכים האפשריים לאחר השתלת מח עצם הוא זיהום ויראלי (נגיפי). קבוצות חוקרים מארה"ב פיתחו טכנולוגיה בעזרתה ניתן לחזק את היכולת של הדם הטבורי לתקוף נגיפים ובכך להוריד את הסיכוי לסיבוך זה.

מדענים מ-MD Anderson ביוסטון, טקסס בשיתוף עם קבוצות נוספות מדווחים על ניסוי קליני ראשון מסוגו בו טופלו חולים עם ממאירות המטולוגית בעזרת השתלת מנה אחת של דם טבורי. חלק מהתאים הלבנים במנה (לימפוציטים מסוג T) טופלו מחוץ לגוף בטכנולוגיה שהקנתה להם יכולת חזקה יותר לתקוף סוגים שונים של נגיפים שעלולים להתפתח לזיהום נגיפי בחלק מהחולים.

כידוע, מנת הדם הטבורי נשמרת בשני חלקים, ו"החיזוק" החיסוני התבצע על 20% מהמנה שנשמרת בנפרד. שאר המנה מושתלת לחולה כחלק מטיפול השתלת מח עצם רגילה. בניסוי קליני זה דווחו תוצאות של בטיחות בטיפול. מנות הדם הטבורי המושתלות נקלטו ללא ירידה באיכות הקליטה, וכן לא נצפתה תגובת השתל נגד המאכסן (GvHD) בדרגות גבוהות. 13 מתוך 14 החולים המטופלים לא פיתחו מחלות ויראליות לאחר ההשתלה. רק חולה אחד פיתח מחלה ויראלית מקומית, רטיניטיס, שהייתה קשורה כנראה לטיפול בסטרואידים כנגד GvHD.

החוקרים מסיקים שניתן לקבל בעזרת טכנולוגיה זאת השפעה אנטי ויראלית לתקופה ארוכה, ובכך לשפר את התוצאות של השתלת מח עצם בעזרת דם טבורי.

 

Blood Adv. 2019 Jul 23;3(14):2057-2068.

Safety and feasibility of virus-specific T cells derived from umbilical cord blood in cord blood transplant recipients.

Abraham AA1John TD2,3Keller MD1Cruz CRN1Salem B1Roesch L1Liu H4Hoq F1Grilley BJ2,3Gee AP2,3Dave H1Jacobsohn DA1Krance RA2,3Shpall EJ2,3Martinez CA2,3Hanley PJ1Bollard CM1.