טיפול ב-Cerebral Palsy באמצעות דם טבורי עצמי – תוצאות ראשונות מניסוי קליני מבוקר

CP) Cerebral Palsy) היא מחלה נאורונלית קשה התוקפת 1 מ-326 ילדים (לפי ה-CDC). היום אין עבור המחלה תרופה יעילה. ביולי 2015 התפרסמה באתר זה כתבה ראשונה אודות ניסויים קליניים בהם מטפלים בחולי CP  בדם טבורי עצמי.

חלוצת הניסויים הקליניים לטיפול במחלה זו באמצעות דם טבורי היא ד"ר ג'ואן קורצברג מאונבירסיטת Duke בארה"ב. בשנת 2010 התחילה ד"ר קורצברג בניסוי מבוקר דו-זרועי לטיפול בילדים חולי CP  בדם טבורי אוטולוגי (שנשמר בבנק דם טבורי פרטי עבור הילד), לעומת קבוצת ביקורת שטופלה בפלצבו. דיווח ראשון על תוצאות הניסוי התפרסם בכינוס החברה הבינלאומית לדם טבורי ביוני 2015.

בניסוי זה השתתפו 63 ילדים בגילאי 1-6 שסבלו מדרגות שונות של מחלת CP. החולים חולקו לשתי קבוצות, אחת קיבלה עירוי של דם טבורי עצמי והשנייה ביקורת פלצבו. כעבור שנה נבדקו הפרמטרים הנאורו-מוטוריים של החולים בסקלה כמותית מקובלת. שתי הקבוצות ממשיכות כעת בניסוי כאשר מתבצעת ביניהן החלפה, דהיינו, קבוצת הפלצבו מקבלת דם טבורי עצמי וקבוצת הניסוי מקבלת פלצבו. תוצאות השנה הראשונה מראות שיפור כמותי משמעותי מבחינה סטטיסטית של החולים שקיבלו מנת דם טבורי שהכילה מספר גדול יחסית של תאים (מעל 25 מליון תאים לבנים לכל ק"ג גוף). השיפור היה בסדר גודל של כ-12 אחוז מעל המדדים הבסיסיים בתחילת הניסוי. לא נמצאה קורלציה בין גיל המטופל להצלחת הטיפול. חשוב לציין שהקבוצה שקיבלה מספר קטן יותר של תאים לא הגיבה בצורה דומה. מכאן החשיבות הרבה של איסוף ושמירה של מירב הכמות האפשרית בכל מנה של דם טבורי.

אלו אכן תוצאות מעודדות להמשך המחקר בתחום זה. תוצאות מלאות של ניסוי קליני זה יפורסמו בהמשך. ד"ר קורצברג דיווחה באותו כינוס שבימים אלו מסתיים ניסוי קליני נוסף של טיפול בילדים אוטיסטים באמצעות דם טבורי עצמי, בקבוצה של 25 חולים. תוצאות הניסוי טרם פורסמו.
בניסוי נוסף שעומד להתחיל בקרוב, יטופלו ילדים חולי CP בדם טבורי מתורם זר.

לפרטים נוספים על הניסוי בבלוג של ד"ר ג'ואן קורצברג הקליקו כאן »

למצגת מהרצאתה של ד"ר ג'ואן קורצברג, 3.11.2015 הקליקו כאן » (החלק השלישי של המצגת).