דם טבורי לטיפול בנזקים מוחיים*

פגיעות עצביות מוחיות יכולות לנבוע ממספר גורמים כגון טראומה, מחלות וסקולריות (כלי דם), זיהומים, סיבות סביבתיות וסיבות גנטיות. הן יכולות לפגוע בטווח גילאים רחב, לגרום לנכות כרונית, כרוכות בנזק כלכלי אדיר, ובדרך כלל אין להן טיפול יעיל.

ב-20 השנים האחרונות נאספו כ-730,000 מנות דם טבורי בבנקים ציבוריים ועוד כ-4 מיליון מנות בבנקים פרטיים/משפחתיים. לתאי הגזע במנות אלו יש פוטנציאל טיפולי במחלות עצביות ומוחיות ומתבצעים היום מספר גדול של ניסויים קליניים על מנת לבדוק אפשרויות אלו. התאים מוזרקים בקומבינציה אלוגנאית (מתורם למקבל שאינם זהים) או אוטולוגית (תאים עצמיים). לתאי גזע מדם טבורי יש פוטנציאל לשקם את המערכת ההמופויטית (מערכת הדם), ובוצעו עד הים כ-35,000 השתלות של דם טבורי למטרה זאת. נמצא גם שתאי גזע מדם טבורי יכולים להתמיין לתאים אחרים כגון תאים מזנכימליים, תאי סחוס, תאי עצם, תאי שומן, תאי לב (קרדיומיוציטים), תאי שריר, תאי כבד, תאי לבלב, תאי עור, תאים אנדוטליאליים (בונים כלי דם) ותאי עצב.

תאי גזע מדם טבורי נבדקו לטיפול במחלות גנטיות בתינוקות וילדים, ובמיוחד במחלות של חוסר אנזימטי. נמצא שבמספר סוגים של מחלות אלו התאים המושתלים הפרישו את האנזים החסר והאטו או עצרו את התפתחות המחלה. נמצא שככל שהטיפול בוצע בשלבים מוקדמים יותר של המחלה, התקבלה יעילות טובה יותר.

תאי גזע מדם טבורי נבדקים היום במספר ניסויים קליניים ברחבי העולם לטיפול במחלות נאורונליות איסכמיות כגון צרברל פלסי (CP), אוטם מוחי (stroke), וכן Neonatal hypoxic ischemic encephalopathy .

בניסויים אלו התקבלו עד היום תוצאות של בטיחות הטיפול בלבד, ובמספר מקרים לא מבוקרים דווח גם על אפשרות של יעילות בטיפול. ניסויים קליניים דו זרועיים בפזה שניה אשר מתבצעים בימים אלו יתנו הבנה טובה יותר של הפוטנציאל הקליני הטיפולי של גישה זאת.

טיפולים בסטרוק מוחי מתבצעים היום בעיקר באמצעות תאים מזנכימליים, אך עדיין לא ניתן להסיק מסקנות לגבי יעילותם. הוחל גם במספר ניסויים קליניים לבדיקת האפשרות של טיפול באוטיזם באמצעות דם טבורי, אך טרם דווח על תוצאות.

קבוצה אחרת של מחלות נאורונליות הן המחלות הכרוניות כגון אמיוטרופיק לטרל סקלרוזיס (ALS) , פרקינסון ואלצהיימר. השימוש בתאי גזע מדם טבורי לטיפול במחלות אלו נבדק עד היום רק במודלים של חיות ניסוי ודווח על מספר תוצאות חיוביות במודלים אלו. במודלים של חיות ניסוי ניתן לבדוק פרמטרים כמו מינון התאים, מיקום ההזרקה, מנגנון הפעילות ועוד.

לסיכום, למרות ההתקדמות המשמעותית בהבנת הפוטנציאל של תאי גזע מדם טבורי לטיפול במחלות נאורונליות, נותרה עדיין דרך ארוכה של ניסויים פרה-קליניים וקליניים אשר יבהירו את הפוטנציאל הקליני של גישה זאת. יחד עם זאת, כבר היום ברור שלתרפיה תאית, במיוחד מדם טבורי, יש פוטנציאל רב לטיפול במחלות גנטיות של המח.

 

*זהו סיכום מקוצר של מאמר – review שהתפרסם לאחרונה:

Sun and Kurtzberg Cytotherapy 2015 17(6):775-85
Cord Blood for Brain Injury