שיפור תוצאות השתלת דם טבורי באמצעות תאי T

במרכז הרפואי שיבא מתבצעות היום השתלות מח עצם לטיפול במחלות המטולוגיות. אחד המקורות לתאי גזע עבור השתלות אלה הוא דם טבורי. לצורך זה, נבנה בשיבא בנק דם טבורי מהמתקדמים בעולם שמספק מנות להשתלה לחולים רבים בארץ ובחו"ל. לאחרונה פורסמו מחקרים חדשים, אשר עשויים לשפר בדרכים שונות את יעילות הטיפול בדם הטבורי.

הדם הטבורי מכיל בין השאר אוכלוסיית לימפוציטים מסוג T שאחד התפקידים שלהם הוא ויסות היחסים בין רקמת העובר לרקמת האם. בניסויים קליניים שמתבצעים לאחרונה מנסים החוקרים לרתום את התכונות המיוחדות של תאים אלו לשלוש מטרות:
1. תגבור הפעילות האנטי וירלית להפחתת זיהומים.
2. תגבור הפעילות כנגד התאים הממאירים.
3. דיכוי התופעה של השתל נגד המאחסן (GVH – Graft Versus Host).

בניסוי קליני שדווח לאחרונה* בוצעה השתלת שתי מנות של דם טבורי (Double cord transplant) לחולים עם ממאירות המטולוגית. לאחר ההשתלה הוזרקה מנה נוספת שמועשרת בתאי T רגולטוריים (T-Reg). במעקב של 100 ימים נמצא שרמת ה-GVH בחולים המטופלים בתאי T הייתה נמוכה יותר מאשר במושתלים שלא טופלו בתאים אלה.

זיהומים וירליים, בעיקר של CMV, EBV ו-Adeno viruses, הם גורמי סיכון גבוהים ויכולים אף לגרום לתמותה בקרב מושתלי מח עצם או דם טבורי. לאחרונה החלו ניסויים להעשרת תאי ה- T שמגיבים ספציפית כנגד הנגיפים הנ"ל. ההעשרה וההכוונה של תאי ה-T נעשות בדרכים שונות בתרביות תאים, ולאחר מכן השתל המועשר מוזרק לחולה בשילוב עם תאי הגזע ההמופוייטיים. גישה אחרת היא לנצל את העובדה שחלק ממנות הדם הטבורי נשמרו בשני חלקים, לרוב 20% ו-80%. החלק הגדול מושתל לשיקום מערכת הדם, והחלק הקטן עובר מניפולציה להעשרתו בתאיT ספציפיים כנגד נגיפים שונים.

בצורה דומה ניתן להעשיר את תאי ה-T גם כנגד אנטיגנים סרטניים ובכך להגדיל את יכולתם לתקוף את התאים הממאירים. בגישה זו משתמשים כבר היום, כאשר השתל הוא ממח עצם או מדם היקפי. טרם התפרסמו תוצאות קליניות של ניסויים כאלו עם דם טבורי.

לסיכום, שימוש בדם טבורי להשתלות מח עצם מקבל היום כיוון חדש שבו חוקרים את האפשרות להנדס את השתל ולשפר את התגובה החיסונית הרצויה כנגד נגיפים או כנגד אנטיגנים סרטניים, וכן לדכא את תגובת השתל נגד המאכסן.

 

* Adoptive immunotherapy with the use of regulatory T cells and virus-specific T cells derived from cord blood. Hanley Patrick J. et al. Cytotherapy 17:749 2015

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *