טיפול במחלות נאורונליות של ילדים באמצעות תאי גזע מדם טבורי – ניסויים קליניים*

CP) Cerebral Palsy) היא מחלה נאורונלית קשה, שאין עבורה תרופה יעילה, התוקפת 1 מ-326 ילדים (לפי ה-CDC).

חלוצת הניסויים הקליניים לטיפול במחלה זאת באמצעות דם טבורי היא ד"ר ג'ואן קורצברג מאונבירסיטת Duke בארה"ב. ד"ר קורצברג פרסמה כבר מספר מאמרים בתחום. התוצאות של השתלות של דם טבורי עצמי בניסויים אלו מצביעות על אפקט חיובי, אך נדרש ניסוי קליני דו-זרועי מבוקר על מנת להסיק מסקנות סטטיסטיות. ניסויים קליניים נוספים נערכים במקומות שונים בעולם.

כעת מדווחת* התחלה של ניסוי קליני חדש באירופה בו מנסים לטפל במחלה באמצעות שילוב של שני סוגים של תאי גזע, שניהם ממקור עצמי שנשמרו עבור התינוק בבנק דם טבורי משפחתי. סוג אחד, תאי גזע המטופויטיים, מופק מהדם הטבורי עצמו, והסוג השני, תאי גזע מזנכימליים, מופק מרקמת חבל הטבור לאחר שעברו התרבות בתרבית. תאי הגזע המזנכימליים הודגמו לפעילות אימונומודולטורית ואנטי דלקתית בתרבית ובחיות ניסוי, ונמצא שהם בעלי אפקט מעודד לתמיכה ברקמה נאורונלית. הניסוי נתמך ע"י חברת BioSave השויוצרית, מאגר הדם הטבורי המשפחתי הגדול ביותר באירופה, ויתבצע במרכזים רפואיים בספרד.

בניסוי קליני אחר**, דווח לאחרונה על השפעה חיובית במדדים נאורונליים וקוגניטיביים בילדים חולי CP אשר טופלו בדם טבורי מתורם זר. בניסוי זה, שנערך ברוסיה, נבדקו 80 חולים לתקופה של 3-36 חודשים, לאחר עד שישה טיפולים לכל חולה.

לסיכום, למרבית המחלות הנאורונליות בילדים אין תרופה יעילה. בשנים האחרונות מתבצעים ניסויים קליניים לטיפול ב-CP באמצעות דם טבורי. התוצאות הראשוניות מצביעות על שיפור מסוים בילדים המטופלים. ניסויים מבוקרים שמתבצעים בימים אלה יספקו נתונים נוספים על יעילות הטיפול.

 

* ESPERITE (Euronext ESP) pioneers first treatment worldwide of Cerebral Palsy using two types of stem cells | 23.2.2015

למאמר המלא הקליקו כאן»

** Cytotherapy. 2015 Mar 17.
Human allogeneic AB0/Rh-identical umbilical cord blood cells in the treatment of juvenile patients with cerebral palsy
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25791070

6 מחשבות על “טיפול במחלות נאורונליות של ילדים באמצעות תאי גזע מדם טבורי – ניסויים קליניים*

 1. שלום רב, שמי אילנית ויש לי אחיינית בת 7 וחצי עם שיתוק מוחין דרגה 4. הדם הטבורי שלה לצערי לא נשמר מפאת חוסר ידע, ומחדל של צוות בי"ח שטיפל בילדה ולא יידע את האם על האפשרות של שמירת דם טבורי, בידיעה ברורה שהילדה תוולד עם שיתוק מוחין. האם ניתן יהיה בעתיד לקבל טיפול גם ילד שהדם הטבורי שלא לא נשמר? אלו אופציות קיימות? האם מבוצעים בארץ טיפולים על ילדי שיתוק מוחין והאם התוצאות חיוביות.
  האם ידוע על עוד מחקרים בארץ ובעולם למציאת תרופה שתטפל באופן ישיר בשיתוק מוחין, ולא רק בסימפטומים.
  הייתי רוצה ושמחה לדעת שנעשים מירב המאמצים האפשריים למציאת התרופה שתציל המוני ילדים שמציאות חייהם לא פשוטה ולא חווים את ילדותם.
  תודה

  1. שלום אילנית
   מצטער על מצבה של אחייניתך. הטיפול בשיתוק מוחין באמצעות דם טבורי מתבצע במסגרת ניסויים קליניים במספר מרכזים בעולם ובעיקר במרכז הרפואי דיוק בצפון קרולינה. רופאים בארץ משתפים פעולה עם מרכז זה וניתן לשלוח חולים לטיפול שם לפי שיקולי הרופא. בשלב זה הניסויים הם רק עם דם טבורי אוטולוגי, ז"א כזה שנשמר מהתינוק החולה עצמו. התוצאות של הניסויים נראות מעודדות במידה כזאת שרשויות הבריאות האמריקאיות מאפשרות להמשיך בהם.

 2. שלום. יש לי ילד בן 4 עם שיתוק מוחין ברמה 4 כתוצאה מרשלנות רפואית במהלך הלידה. יש לו אח תאום זהה שלא נפגע בלידה. לא שמרנו לצערי את הדם הטבורי. האם יש חדש עם המחקרים בעולם לשימוש בדם טבורי מותאם שלא של הנולד? בארץ מבצעים השתלות?
  תודה רבה, גלית.

  1. גלית שלום
   המחקר לטיפול בשיתוק מוחין בדם טבורי מתורם זר מתקדם, אך עדיין לא התפרסמו תוצאות. אחת האפשרויות היא לפנות לפרופ' ג'ואן קורצברג מהמרכז הרפואי דיוקס Dukes בצפון קרולינה ולהתעניין אצלה. היא מנהלת מחקרים אלו. מומחה בארץ לתחום זה הוא פרופ' עומר בר יוסף מהמחלקה לנאורולוגיה של ילדים במרכז הרפואי שיבא.
   רפואה שלמה
   אבי טרבס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *